Fluor – szkodliwy czy nie?

Czy fluor jest szkodliwy? Czy fluor z pasty szkodzi zdrowiu? Fluor jest niezbędny dla zębów - wzmacnia szkliwo, chroniąc przed próchnicą. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że związki fluoru, które wchłaniamy m.in. z past do zębów, są szkodliwe dla naszego zdrowia. Ile w tym prawdy i czy rzeczywiście zło czai się wmetale kolorowe poznań paście do zębów?
Fluor to pierwiastek, który - przyjmowany w odpowiednich dawkach - ma pozytywny wpływ na zdrowie. Fluor pełni wiele ważnych funkcji o organizmie: stymuluje tworzenie nowej tkanki kostnej. Zapobiega także próchnicy poprzez zwiększenie ich odporności na działanie środowiska kwaśnego w jamie ustnej oraz wpływ na metabolizm bakterii płytki nazębnej.
Jeśli stężenie związków fluoru w szkliwie jest za niskie, staje się ono cieńsze, podatne na pęknięcia i mniej odporne na kwaśne środowisko jamy ustnej.
Wtedy pewna porcja fluoru z zewnątrz, np. w postaci pasty, jest niezbędna dla utrzymania zębów w dobrej kondycji. Poza tym zbyt niski poziom fluoru prowadzi nie tylko do zmniejszenia twardości szkliwa zębów, lecz także obniżenia wytrzymałości kości.
Fluor znajduje się nie tylko w paście do zębów lub innych produktach do profilaktyki próchnicy. Źródłem fluoru dla organizmu człowieka jest przede wszystkim woda pitna, w której występuje on głównie w postaci fluorków.

Spośród produktów spożywczych dobrym źródłem fluoru są: herbata, produkty zbożowe, sery podpuszczkowe, ryby.
Czy fluor jest szkodliwy? Czy fluor z pasty szkodzi zdrowiu?
Sporo osób upatruje w tej substancji zagrożenia i wycofuje fluoryzowane produkty, np. pasty do zębów z fluorem, zastępując je ziołowymi zamiennikami. Niektóre ze stron internetowych straszą skutkami ubocznymi wchłaniania fluoru.
Stomatolodzy uspokajają jednak, że teorie o negatywnym wpływie fluoru na nasze zdrowie są zdecydowanie przesadzone i wynikają z niewiedzy.
Nie ma bowiem żadnych naukowo uzasadnionych dowodów na to,toczenia wrocławiu aby fluor w codziennej dawce powodował raka, choroby nerek czy inne przypisywane mu choroby.
Brak choćby publikacji, które udowadniałyby rakotwórcze działanie fluoru, na dodatek w tym kontekście przywoływany jest głównie kostniakomięsak (łac. osteosarcoma), czyli jeden z bardzo rzadkich typów nowotworu złośliwego.
Autor: https://healthandfitness.pl/dietetyk-gdansk/

Może Ci się również spodoba